Kombinovani pogled Ravan pogled Prikaži kao stablo
TRAPEZNI PODSTROJ KOD BULDOZERA CATERPILLAR
toggle
TRAPEZNI PODSTROJ KOD BULDOZERA CATERPILLAR
27/11/2009 10:02
Pozdrav svima !
Voleo bih vaš sud o trapeznom podstroju buldozera Caterpillar ? Koje su prednosti , a koje mane ?
RE: TRAPEZNI PODSTROJ KOD BULDOZERA CATERPILLAR
27/11/2009 10:15 kao odgovor na Igor Mirković.
Zdravo svima. Jedan tehnički instruktor u Caterpillar-u mi je rekao da je trapezni donji stroj napravljen da bi se štedeli reduktori pogona kada se koriste riperi za teške radove . Kod trapezoida pogonski točak prenosi pogon preko tri članka, dok kod tradicionalnog preko mnogo više članaka, tako da tamo gde nisu teški uslovi rada sasvim je dovoljan tradicionalni donji stroj.
27/11/2009 10:56 kao odgovor na Igor Mirković.
Evo malo podataka o trapeznom pogonu Caterpillar-a .
Trapezni pogon, Caterpillar počinje da koristi kod modela D8L I D9L. U tom vremenskom periodu se govorilo da je Caterpillar imao problema sa reduktorima i mislim da je proizvođač hteo da reši probleme , na taj način što je reduktore pomerio u vis, pa su oni tako manje pod uticajem terena i u manje zagađenoj sredini. Po mom mišljenju prednosti su sledeće :
- estetski - izgled buldozera sa trapeznim pogonom je izuzetan
- lak servis i zamena reduktora , čak i menjača
Po mom mišljenju to je jedini buldozer koji omogućuje da se zameni menjač u vrlo kratkom roku. Mane su mnogobrojne :
- pogonski točak prenosi snagu samo preko tri pogonska lanca , 50% manje nego kod tradicionalnog
- lanac je uvek maksimalno zategnut
Za sve ovo vreme napet je veći broj članaka i na taj način se lanac mnogo brže troši kod trapeznog pogona nego kod tradicionalnog pogona . U prvim serijama nije bilo puno rolni , pa se lanac gomilao . Posle 28 godina čini se da se Caterpillar vraća tradicionalnom pogonu kod modela D6K I D6E.
27/11/2009 11:06 kao odgovor na Igor Mirković.
Buldozer sa trapeznim donjim strojem je puno pokretljiv zato što je pogonski točak slobodniji i ne naleže na teren!!!
27/11/2009 11:08 kao odgovor na Igor Mirković.
JA SAM VIŠE ZA TRADICIONALNI DONJI STROJ !